איך לשמור על הנפש בזמן המלחמה

נכתב בשבת, 7.10.23

ביום קשה כזה אי אפשר לכתוב "ערב טוב".

התעוררנו מוקדם מאזעקות ליום נוראי של הרבה פחד, לחץ,כעס והמון אי ודאות.

עכשיו כבר 20 בערב ואין חדשות טובות.

אנחנו לא יודעים כמה זמן יקח עד שננצח ואני רוצה לתת לכם כמה המלצות שיעזרו להחזיק מעמד:

טבעי להיות עכשיו בחרדה ולפחד

אבל צריך לקחת אחריות על הרגשות האלה ולנהל אותם – אפילו קצת. אחרת הם ינהלו אתכם. אנחנו לא יודעים כמה זמן יקח עד שננצח במלחמה הזאת וחשוב לשמור על מערכת עצבים מאוזנת ככל האפשר. כשאנחנו מוצפים פחדים אנחנו לא יכולים להיות רציונליים ולקבל החלטות טובות. 

תרשו לעצמכם לבכות.

אל תחזיקו את הדמעות בכוח, חשוב לאפשר לרגשות קשים לצאת דרך הדמעות. אין שום בעיה שילדים יראו אותנו בוכים, הרבה יותר מזיק לזייף "הכל בסדר".

הכמיהה שלנו לעדכונים מובנת אבל היא מזיקה כי מאוד קל לאבד שליטה ולהתמכר לחדשות. תחליטו עם עצמכם כל כמה זמן אתם מתעדכנים ולכמה דקות, למשל, להחליט לראות מבזק כל שעה עגולה ורק 5 דקות, לא יותר. 

תתרכזו רק במה שבשליטתכם.

בשליטתכם להרגיע ילדים והורים. בשליטתכם לתרום דם. לא בשליטתכם לשנות את המצב. תשמרו על הפוקוס במקום הנכון. ככה תוכלו לשמור על האנרגיה שלכם ולא תבזבזו אותה סתם. 

כולכם בטח יודעים שמערכת עצבים היא אחת החשובות בגוף עם השפעות רבות ומידיות, קודם כל על המערכת החיסונית. אם לא תקחו את המצב הנפשי שלכם לידיים – עד כמה שניתן – תהיו פחות מוגנים ויותר חלשים. תמיד יש לכם יכולת לשפר את המצב הנפשי בעזרת תרגילי נשימה – זה זמין, זה פשוט ויש לזה אפקט מצטבר. בקורס "אוויר לנשימה" יש 5 תרגילים כאלה. הנה אחד מהם: הנחיות לתרגיל והתרגיל עצמו.

 

אני יודעת שהמלצות הרשומות כאן הן טובות ומועילות, אפילו עם הוכחות מבוססות מחקר רק כמה שזה נשמע לא רציונלי ואפילו מגוכח אני יודעת שהרבה מכם לא תשתמשו בהם. כי למוח יותר פשוט להישאר בלחץ ובחרדה מאשר לעשות תרגילי נשימה. ואני מבקשת מכם – תנו לזה צאנס. תחזירו את השליטה בחזרה אליכם. 

 

שמרו על עצמכם ואני כאן בשבילכם.

קחו אוויר לדקה באמצע יום עמוס!

סדרה של 3 סרטונים קצרים

מאמרים אחרונים

חמלה עצמית

דרושה דחוף: חמלה עצמית

כבר 20 ימים אני מרגישה ברכבת הרים, מצב הרוח שלי משתנה משעה לשעה. כנראה שככה זה אצל כולנו. והמצב הזה מקשה מאוד על בהירות, על

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תפריט נגישות

נשמור על הקשר?

פוסטים חדשים, טיפים והמלצות לחיים טובים יותר.