סבל זה סבל. לא מודדים למי כואב יותר.

מגיל צעיר ידעתי שאבא שלי תמיד חלם על בן אבל קיבל אותי במקום. ידעתי שאכזבתי. ידעתי גם שבן לא אוכל להיות אף פעם. אז כדי לזכות באהבה של אבא שלי החלטתי לגרום לו להיות גאה בי.

אבא רצה שאצטיין בשחמט. אבל לא אהבתי שחמט.
אבא רצה שאצטיין בספורט, אבל לא אהבתי ספורט.
אבא חלם שאם כבר ילדה, אז ילדה-ברבי, מתוקה ויפה. אבל אני הייתי דעתנית ואפילו לשחק עם בובות לא אהבתי.

לילה פורת בילדותה עם אביה

התקווה האחרונה שלו הייתה שהבת שלו תהיה יותר חכמה מכולם, תצטיין במתמטיקה ופיזיקה. הייתי בת חמש, ואבא כבר התחיל לבדוק את יכולת החשיבה שלי בעזרת שאלות מכשילות.

שאלה אחת זכורה לי עד היום. אבא אמר שזו שאלה פשוטה מאוד. "תגידי, מה יותר כבד – קילו ברזל או קילו צמר גפן"? באמת שאלה פשוטה. עכשיו הוא יראה איזו בת חכמה יש לו. קלטה את הטריק? "ברור שקילו של ברזל כבד יותר!".

הוא הסתכל עלי עם מבט שלא מבין איך יכול להיות שיש לנו את אותם הגנים. ראיתי בעיניו אכזבה, עצב ויאוש.

מאז עברו 40 שנה. אני כבר יודעת שאי אפשר לזכות באהבה, יודעת שהאכזבה של אבא שלי ממני בכלל לא קשורה אלי אלא לבעיות שלו עם עצמו. ואני יודעת אפילו שקילו ברזל שוקל בדיוק כמו קילו צמר גפן.

החיים לא פשוטים. אנשים חולמים על X ומקבלים Y. אנשים שונאים שגרה, וכשלוקחים להם אותה הם מתגעגעים אליה. אנשים שותים בבוקר שייק ירוק ועדיין חולים. אנשים לומדים מקצוע שווה ושונאים את העבודה שלהם. אנשים נוסעים לחופשה יוקרתית והחרדות שהביאו מהבית לא מאפשרים להם ליהנות כמו שצריך.

יש הרבה סבל בעולם. רק שבראש שלנו אנחנו מודדים אותו ומתייגים: ברזל או צמר גפן. אם יש לילד בעיות רגשיות זה "ברזל", ניקח את הילד לטיפול. אם יש לאמא תחושה שהיא לא חיה את החיים שלה – זה "צמר גפן", – אני פשוט עייפה, זה יעבור, אין לי זמן לזה עכשיו.

אם לאבא יש לחץ דם גבוה וסכנת התקף לב – זה "ברזל". צריך לשנות תזונה, לקחת מאמן כושר אישי. אם אבא מושך את הזמן כדי לא לחזור הביתה מוקדם מהעבודה כי לא בא לו לחזור, זה "צמר גפן": אשתי עושה את רוטינת הערב עם הילדים הרבה יותר טוב ממני, לא אפריע לה.

אבל קילו זה קילו.

החיים של כל האנשים קשים ומלאי הפתעות, וההפתעות לא תמיד טובות. לא הכל תלוי בנו. לפעמים פשוט אין מה לעשות.

אבל לפעמים זה כן תלוי בנו. לפעמים אנחנו כן יכולים לשנות. ואז, אנחנו לא חייבים לסבול מחירה.

לא טוב לכם בעבודה – תעשו עם זה משהו.
היחסים עם הילדים מאכזבים – תעשו עם זה משהו.
מרגישים שהזוגיות שלכם לא מספקת אתכם – תעשו עם זה משהו.

לכו לטיפול, לכו לתרפיה, בואו אלי לתרגל מיינדפולנס. תכירו את עצמכם טוב יותר. תבינו מה באמת מפריע לכם, מה אתם אתם רוצים לשנות ובכלל מה אתם רוצים. החיים קצרים.
אני מזמינה אתכם לתוכנית ליווי של 12 מפגשים אישיים, בנס ציונה או בזום.

קחו אוויר לדקה באמצע יום עמוס!

סדרה של 3 סרטונים קצרים

מאמרים אחרונים

חמלה עצמית

דרושה דחוף: חמלה עצמית

כבר 20 ימים אני מרגישה ברכבת הרים, מצב הרוח שלי משתנה משעה לשעה. כנראה שככה זה אצל כולנו. והמצב הזה מקשה מאוד על בהירות, על

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תפריט נגישות

נשמור על הקשר?

פוסטים חדשים, טיפים והמלצות לחיים טובים יותר.