רוצה לתרגל מדיטציה אבל…

שמעתם שתרגול מדיטציה ומיינדפולנס מרגיע את הראש ואת העצבים ואפילו קראתם על השפעתה החיובית על בריאות גופנית ונפשית, ואולי יש לכם חברים בעבודה שאומרים שתרגול מדיטציה עושה להם טוב. אולי גם אתם חשבתם לנסות.
יום אחד.
אז מה מפריע לכם להתחיל?

מקווה שהתשובות האלה יענו על השאלות שעולות לכם (ולעוד הרבה אנשים בעולם) ויעזרו להפסיק לדחות ולהתחיל לתרגל.

אין לי זמן
לא צריך הרבה זמן. אפשר להתחיל לתרגל גם משלוש דקות ביום. פתאום תראו שיש לכם יותר זמן פנוי מקודם. אין שום טריק. פשוט תרגול עוזר להיות מודע יותר, מדיטציה עזרה לכם למצוא זמן שלפני הלך לפייסבוק או שיחות או קיטורים מיותרים.
המלצה שלי – תתחילו עם מדיטציה יומית בת דקה אחד בלבד.

אין לי כוח רצון
אם אין לכם כוח רצון איך אתם מצליחים לצחצח שיניים כל יום? או להתקלח? תהפכו את מדיטציית בוקר לחלק משגרת הבוקר שלכם: ניקוי גוף ואז ניקוי ראש. בשבועות הראשונים זה ידרוש מאמץ מסויים אבל בהמשך תרגישו כבר צורך הכרחי. אתם לא יכולים לדמיין כמה מהר המוח שלנו יכול לבנות הרגלים חדשים. וחוץ מזה, זה רק 5 דקות ביום, זוכרים?

זה מפחיד להישאר לבד עם המחשבות שלי
לפני שמצליחים להיפרד ממחשבות מפחידות ומזכרונות לא נעימים באמת צריך ללמוד להפסיק לברוח מהם ולהיפגש באומץ פנים מול פנים.
מדיטציה עוזרת להפוך את התהליך הזה ליעיל ורך יותר. מחשבות שליליות וזכרונות מחזירים אותנו לאחור, לעבר שלנו, מפריעים ליהנות מהווה. בזמן התרגול אפשר לגלות את מקור, את הסיבה של האוטומט הזה ולגלות איזה רגש מסתתר שם: עצב, דאגה, בדידות. ואז פחד יכול להפוך לשמחה, בושה לסקרנות וחוסר ביטחון ליכולת להיות מופתע לטובה.

אני בטח לא אצליח, יש לי יותר מידי מחשבות
מה זאת הצלחה? למה בדיוק אתם מצפים מהתרגול? אם הצפייה היא תחושת עונג דקה אחרי שמדיטציה הראשונה אז באמת לא תצליחו. אל תצפו שמיד תרגישו טוב יותר, רגועים יותר, בכלל, אל תצפו לכלום. פשוט תגידו לעצמכם: "את 5-20 דקות הבאות אקדיש למדיטציה", ואז תסתכלו כאילו מהצד איך מחשבות ורגשות מתחלפים, ללא שיפוטיות, בלי לדחות או לשמוח מהם. זה יהיה יעיל בלי קשר אם אתם מצפים או לא שיהיה ככה. אז למה לחכות?

נדמה לי שאני לא עושה שום דבר נכון
אף אחד לא בטוח שעושה נכון – בכלל אין תרגול נכון או לא מכון. התהליכים שאדם עובד בזמן תרגול מדיטציה הם אישיים מאוד וחבל על כל ניסיון השוואה עם תרגול של אנשים אחרים. זה התהליך שלכם. ניסיון תרגול שלכם. ורק שלכם.

מדיטציה זה סוג של בטלנות.
מדיטציה מתקשרת להרבה אנשים עם בטלנות. המילה מדיטציה מעלה תמונה של מישהו שיושב ישיבת לוטוס, איפשהו במדבר או בהודו ובין סיגריה לסיגריה מדבר על רוחניות, וטבעונות וניו אדג'. מדיטציה מתקשרת לחוסר עשייה, למרות שהיא כרוכה במאמץ רב. מדיטציה היא פעילות שונה ואפילו הפוכה ממה שאנחנו רגילים לעשות במשך היום. במקום עוד משימה – לעצור. לשבת. להיות עם עצמך.
בתרבות מערבית צרכנית אנשים לא רגילים להפנות את הקשב פנימה. הם לא רגילים לשים לב למה שקורה להם., לאיך הם מרגישים. זה נחשב ל"חפירה פסיכולוגית", וכל העולם המערבי בנוי על הסחת הדעת של האדם מעצמו – לעוד משימה, לגלידה, לסדרת טלוויזיה, לטלפון.

קחו אוויר לדקה באמצע יום עמוס!

סדרה של 3 סרטונים קצרים

מאמרים אחרונים

חמלה עצמית

דרושה דחוף: חמלה עצמית

כבר 20 ימים אני מרגישה ברכבת הרים, מצב הרוח שלי משתנה משעה לשעה. כנראה שככה זה אצל כולנו. והמצב הזה מקשה מאוד על בהירות, על

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תפריט נגישות

נשמור על הקשר?

פוסטים חדשים, טיפים והמלצות לחיים טובים יותר.